ان‌ وی‌ آر (NVR) چیست؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه ( IP CCTV) را Network Video Recording یا به اختصار NVR می‌نامند.

ان وی آر NVR در واقع نقش دستگاه دی وی آر DVR رو در دوربین‌های مدار بسته آنالوگ بازی میکند یعنی رابط بین نمایشگر خروجی و خود دوربین است . البته ذکر این مسئله لازمه که ان وی آر NVR لزوما یک دستگاه فیزیکی که وجود خارجی داره نیست و می تواند یک نرم افزار باشد که روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب می‌شود، در واقع دستگاه NVR را به ساده‌ترین نحو می‌توان معادل سرور در سیستم مداربسته تحت شبکه دانست. ان وی آر نقش ضبط تصاویر دیجیتال و نمایش آنها را به عهده دارد و دوربین‌های دیجیتال با کابل LAN به دستگاه ان وی آر متصل می‌شوند. قابلیت جالبی که دستگاه‌های ان وی آر و کلا سیستم دوربین‌های تحت شبکه دارند این است که شما می‌توانید برق دوربین‌ها رو با همان کابل شبکه ارسال کنید. در صورتیکه در دوربین مداربسته آنالوگ باید یک منبع تغذیه با کابل جداگانه برای هر دوربین بکشید . به این قابلیت در سیستم دوربین های شبکه POE می‌گویند. ( POE مخفف Power Over Ethernet است)

دستگاه NVR نیز مثل دستگاه  DVR بر اساس کانال‌های ورودی دسته بندی می‌شوند. تعداد کانال ها زوج هستند مثلا دستگاه دارای 4 ، 8 ، 16 و 32 کانال.

برخلاف DVRها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده‌اند، نحوه اتصال در NVRها برطبق مفاهیم شبکه‌های کامپیوتری است. NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می‌رود و روش‌های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

وظایف NVR در سیستم شبکه عبارتند از:

  • ضبط تصاویر دوربین‌های متصل به NVR
  • ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت محلی یا بروی اینترنت
  • ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر
  • تغذیه دوربین‌ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین‌ها)
  • ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

یکی از نکات خیلی مهم پهنای باند ان وی آر است:
مقدار پهنای باند ورودی دستگاه مشخص می‌کند دستگاه امکان پردازش چه حجمی از اطلاعات را خواهد داشت. این خصوصیت زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما بخواهید دوربین‌های با کیفیت تصویر خیلی بالا را به دستگاه وصل کنید. در این صورت نیاز خواهید داشت ترافیک شبکه را محاسبه کرده و سپس NVR مناسب را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *